Babilas
 
Rozwody

Adwokat od rozwodów w Rybniku


Nasi adwokaci zajmują się usługami prawnymi związanymi z rozwodami. Rozwód to duży stres, tak więc warto zainwestować w prawnika, który będzie wsparciem w tym procesie. Trzeba pamiętać, że nawet w postępowaniu procesu, sąd może nie orzec rozwodu, jeśli dostrzega możliwość utrzymania małżeństwa. W takiej sytuacji małżonkowie wysyłani są na mediacje. Jeśli nastąpi ugoda, proces rozwodowy się kończy, a małżeństwo trwa dalej. Jeśli jednak małżonkowie nie osiągną kompromisu, postępowanie nie zostaje zamknięte.

Jak przebiega procedura rozwodowa?

Jeśli proces rozwodowy jest już w toku, niedopuszczalne jest powództwo wzajemne. Dotyczy to także wszczynania odrębnej sprawy o rozwód czy separację, jednak możliwa jest sytuacja, kiedy druga strona również zażąda orzeczenia rozwodu. Postępowanie dowodowe w toku sprawy o rozwód polega na ustaleniu okoliczności, które dotyczą rozkładu pożycia oraz dzieci stron i ich sytuacji. Rozwód może być orzeczony, jeśli są spełnione przesłanki warunkujące dotyczące przepisów kodeksu opiekuńczego i rodzinnego. Postępowanie rozwodowe może być przyspieszone, jeśli strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci (przed ukończeniem 18 roku życia) – wtedy następuje jedynie przesłuchanie stron. W ramach postępowania rozwodowego można dochodzić także roszczeń alimentacyjnych: na wspólne dzieci stron lub od drugiego małżonka. Warto wiedzieć, że niemożliwe jest dochodzenie tego typu roszczeń w innych postępowaniach w trakcie, gdy trwa proces rozwodowy, a także przepis ten dotyczy kwestii władzy rodzicielskiej.

Możliwe orzeczenia w postępowaniu rozwodowym

Postępowanie przede wszystkim pozwala osiągnąć rozwód na powództwo któregoś z małżonków. Jest jednak jeszcze kilka dodatkowych kwestii. Sąd może rozstrzygnąć przyznanie władzy rodzicielskiej i określić ewentualne kontakty z dzieckiem, a także wysokość kosztów, jakie każde z małżonków ponosi w kwestii wychowania i utrzymania dziecka. Jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka o sposobie korzystania z niego przez każdą ze stron oraz jeśli któraś z nich narusza zasady nienagannego postępowania, może orzec o eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Jeśli nie spowoduje to zwłoki w postępowaniu rozwodowym, sąd może dokonać podziału majątku małżonków.