Babilas
 

Kancelaria adwokacka: Testament notarialny — dlaczego warto

umowa

Coraz więcej osób decyduje się na spisanie testamentu, który stanowi akt woli dotyczącej rozporządzenia majątkiem po śmierci. Ten dokument można przygotować samodzielnie, co wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kartka papieru, długopis i kilka zdań opisujących sposób, w jaki się rozdysponować zgromadzone przez siebie dobra materialne po swoim odejściu. Wystarczy jeszcze data oraz podpis i testament gotowy. Pojawia się jednak pytanie: czy taki dokument będzie wiarygodny za kilka lub kilkadziesiąt lat? I skoro można go przygotować samodzielnie, dlatego większość osób decyduje się na testament sporządzony notarialnie.

Dlaczego warto zdecydować się na testament notarialny?

Za przygotowanie testamentu notarialnego należy rzecz jasna zapłacić, aczkolwiek jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, do których należy dodać jeszcze koszt wypisu aktu notarialnego. Nie zmienia to faktu, że jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Dlaczego?

O tym, że testament notarialny zapewnia większą wiarygodność dokumentu, przesądza kilka faktów. Przede wszystkim przyszły spadkodawca najczęściej nie jest zaznajomiony z całym spektrum regulacji oraz instrumentów prawnych, z których mógłby skorzystać, a nawet jeśli wie o ich istnieniu, nie zawsze ma umiejętności niezbędne do ich właściwego zastosowania. Tylko osoba biegła w dziedzinie prawa, czyli prawnik lub radca prawny, jest w stanie przedstawić spadkobiercy wyczerpujący zakres możliwości prawnych oraz przedstawić ich praktyczne zastosowanie.

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że testament notarialny znacznie trudniej jest podważyć przed sądem. Zadaniem prawnika jest upewnienie się, że spadkobierca wyraża swoją wolę świadomie, a wszystkie zawarte w dokumencie informacje są niepodważalne i zgodne z literą prawa.

Każda kancelaria adwokacka, która specjalizuje się w sprawach i usługach tego rodzaju, jest w stanie zapewnić nam pomoc na najwyższym poziomie. Chociaż, jak już zostało wspomniane, spisanie testamentu nie jest niczym trudnym, to jednak jeśli zależy nam na wiarygodności i niepodważalności dokumentu, powinniśmy spisać go w sposób fachowy, zgodny z wszystkimi regulacjami.