Babilas
 

W jakiej sytuacji konieczne jest sporządzenie opinii prawnej?

opinia prawna

Trudne decyzje, które mają swoje konsekwencje prawne to często codzienność dla osób, które prowadzą swoje duże lub mniejsze przedsiębiorstwo. Umowy sprzedaży, specjalistyczne kontrakty czy nawet dokumenty świadczące o współpracy, nie są neutralne i powinny być utworzone bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym prawem. Opinia prawna pozwala na taką weryfikację. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym omawiamy kiedy należy sporządzić opinię prawną i jakie są tego zalety.

Czym jest opinia prawna?

Opinia prawna zawsze ma odniesienie do określonego zagadnienia związanego z prawem i wydaje się ją jako materiał analityczny, który objaśnia dane problemy i sugeruje najlepsze rozwiązania pod względem prawnym. W prawidłowo utworzonej opinii prawnej możemy wyszczególnić opis sprawy oraz jej analizę oraz możliwości dalszego postępowania, związane z nimi zagrożenia i szanse. Na zakończenie spisane są wnioski końcowe. Warto wiedzieć, że analiza określa także takie elementy jak interpretacja prawna, kwestie finansowe (które należy ponieść w związku z daną sprawą) oraz orzeczenie sądowe. Istotne jest to, że fachową opinię może wydać jedynie osoba kwalifikowana do takich działań, czyli adwokat albo radca prawny. 

W jakich sytuacjach opinia prawna jest niezbędna?

Opinia prawna jest bardzo istotna, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie samodzielnie ocenić, czy określona transakcja lub umowa jest bezpieczna dla jego działań biznesowych. Wówczas kancelaria prawna po analizie sprawy pod kątem przepisów prawnych, sporządza odpowiedni dokument. W Rybniku polecana jest kancelaria adwokacka Andrzeja Babilasa, która świadczy szeroki zakres usług prawnych, a wszystkimi sprawami zajmuje się rzetelnie i z szacunkiem do każdego klienta.